2022 Spencer County 4-H Fair Results: 

 

Abraham Lincoln -            Grand Champion – Wyatt Broster

                                                Res. Grand Champion – Elijah Broster

                                                Blue – Andrew Lloyd

 

Aerospace -                        Grand Champion – Miles Pund

                                                Res. Grand Champion – Oliver Pund

                                                Res. Champion – Ian Haefling, Cy Keller

                                                Blue – Eli Funk, Noah Funk, Adalyn Haefling,

                                                Grace Seitz, Kayla Seitz, Emma Utz

 

Arts & Crafts – Fine Arts – Grand Champion – Daniel Goodrich

                                                Res. Grand Champion – Addison Aull

                                                Champion – Madelyn Harpenau

                                                Res. Champion – Sophia Dilger, Kylie Hoffman

                                                Blue – Brody Berg, Katelyn Cassidy, Ella Gogel

 

Arts & Crafts – Needlecraft – Grand Champion – Elizabeth Bennett

                                                Res. Grand Champion – Ella Gogel

                                                Blue – Molly Tempel

 

Arts & Crafts – Other -      Grand Champion – Brooklyn Crowder

                                                Res. Grand Champion – Madison Sisley

                                                Champion – Courtney Moffitt

                                                Res. Champion – Jace Duttlinger, Keller Hanselman

                                                Blue – Brody Berg, Maci Bolen, Abigail Broster, Elijah Broster,

                                                Wyatt Broster, Daisy Chandler, Dylan Chandler, Ella Gogel,

                                                Kalvin Grose, Ian Haefling, Kasen Hildenbrand, Carlee Kempa,

                                                Rylie Kohlmeyer, Joseph Lasher, James Moser, Julia Paulin,

                                                Lydia Richerson, Ava Schaefer, Landon Schaefer, Jordan Scherzer,

                                                Jordan Scherzer, Jordan Scherzer, Molly Scherzer, Tate Schulte,

                                                Jamie Schulz, McKenna Sitzman, Emma Utz, Bailey Welch

                                                Red – Nicholas Walden

 

Arts & Crafts – Models - Grand Champion – Brody Grose

                                                Res. Grand Champion – Gage Dilger

                                                Blue – Emmitt Aull, Brett Meunier, Case Parker, Miles Pund,

                                                McKenna Sitzman, Emma Utz

 

Barbecue -                          Champion – Ella Schnieders

                                                Res. Champion – Jace Duttlinger

                                               

Beef Poster -                        Champion – Malaia Miller

                                                Res. Champion – Jayden Greene

 

Beekeeping -                       Grand Champion – Caden Lutring

 

Bicycle -                                Blue – Simon Knepper

 

 

Cake Decorating -             Grand Champion – Abigail Broster

                                                Res. Grand Champion – Joey Konerding

                                                Res. Champion – Margaret Tempel

                                                Blue – Raegan Baker, Aubrey Holbrook, Amelia Scouten,

                                                Molly Tempel

 

Child Development -         Grand Champion – Hadley Leibering

 

Collections -                       Grand Champion – Kalvin Grose

                                                Res. Grand Champion – Austin Dixon

                                                Res. Champion – Ava Klem, Kristin Schulte

                                                Blue – Abigail Broster, Adalyn Haefling, Oliver Pund,

                                                Lydia Richerson, Grand Roos, Desiray Williams

 

Computers -                       Champion – Lelyn Haycox

                                                Blue – Kohen Paulin

 

Consumer Clothing -       Grand Champion – Grace Mix

                                                Res. Grand Champion – Samantha Dilger

                                                Res. Champion – Lilly Gogel

 

Create-a-mix -                   Grand Champion – Isabelle Hurm

                                                Res. Grand Champion – Hadleigh Vogel

                                                Champion – Abigail Broster, Morgan Vogel 

                                                Res. Champion – Maci Bolen

                                                Blue – Kaelyn Criss, Laney Gerlarden, Emma Greene,

                                                Madelyn Harpenau, Kyla Hochgesang, Henry Kemper,

                                                Malaia Miller

 

Creative Writing -             Grand Champion – Addison Aull

                                                Res. Grand Champion – Julianne Jackson

                                                Champion – Madelene Spellmeyer

                                                Res. Champion – Kohen Paulin

                                                Blue – Emma Aldridge, Emma Greene, Gabe Jackson,

                                                Alli Spellmeyer

 

Dog Poster -                       Champion – Kyra Bell

                                                Red – Kyla Krutz

 

Garden -                              Blue – Grant Knepper

 

Electric -                             Grand Champion – Oliver Pund

                                                Res. Grand Champion – Lelyn Haycox

                                                Champion – Brooklyn Cohoon, Henry Kemper, Derek Paulin,

                                                Miles Pund

                                                Res. Champion – Gage Dilger

                                                Blue – Pryce Hanselman

                                                Red – Kasen Hildenbrand

 

Entomology -                     Grand Champion – Kalvin Grose

 

Farm Scene -                      Grand Champion – Case Parker

                                                Res. Grand Champion – Ben Mangum

                                                Champion – Case Reinke, Emma Utz, Matthew Wilhelmus

                                                Res. Champion – Briar Adkins, Brody Grose, Kent Kaetzel

                                                Blue – Aiden Aull, Elijah Broster, Wyatt Broster, Quinton Chapman,

                                                Kaelyn Criss, Karson Criss, Dalton Fetter, Ian Haefling, Keller Hanselman,

                                                Pryce Hanselman, Rachel Held, Kyler Hildenbrand, Kasey Kaetzel,

                                                Carlee Kempa, Joey Konerding, Caden Lutgring, Kale Masterson, Heidi 

                     Meunier, Brett Meunier, Jordan Scherzer, Waylon Wampler, Jace Welch,

Mason Welp, Carter Welp, Adam Wilhelmus

 

Floriculture -                      Grand Champion – Gwen Tempel

                                                Res. Grand Champion – Jenna Roos

                                                Champion – Andrew Lloyd

 

Foods -                                 Grand Champion – Chloe Johnson

                                                Res. Grand Champion – Miah Rahman

                                                Champion – Abigail Broster, Julianna Jackson,

                                                Res. Champion – Joey Konerding

                                                Blue – Katherine Aldridge, Hannah Baker, Raegan Baker, Lydia Fromme,

                                                Nate James, Henry Kemper, Cora Lasher, Andrew Lloyd, Kendall Lloyd,

Grace Mix, James Moser, Julia Paulin, Alexis Paulin, Anna Phillips, Lydia         

Richerson, Ava Schaefer, Amelia Schulte

 

Forestry -                             Grand Champion – Brynna Funk

                                                Res. Grand Champion – Cora Lasher

                                                Champion – Cameron Klem

                                                Res. Champion – Rachel Held

                                                Blue – Kohen Paulin

 

Genealogy -                        Grand Champion – Abigail Broster

                                                Res. Grand Champion – Carly Cassidy

                                                Champion – Hannah Baker

 

Geology -                             Grand Champion – Quinn Keller

                                                Res. Grand Champion – Joseph Lasher

                                                Res. Champion – Samuel Oberhausen, Kohen Paulin

                                                Blue – Addyson Johnson

 

Hay -                                      Grand Champion – C J Gogel

                                                Res. Grand Champion – Case Parker

                                                Champion – Dawson Begel, Samantha Dilger

                                                Res. Champion – Tanner Dilger

                                                Blue – Sophia Dilger

 

 

Health -                                Grand Champion – Presley Thomas

                                                Res. Grand Champion – Chloe Johnson

                                                Res. Champion – Hannah Baker

 

Home Environment -      Grand Champion – Samantha Dilger

 

It’s Your Project -              Grand Champion – Anna Sermersheim

                                                Res. Grand Champion – Julianne Jackson

                                                Champion – Daniel Goodrich

 

Music -                                 Grand Champion – Eden Risse

                                                Res. Grand Champion – Wyatt Wampler

 

Photography -                    Grand Champion – Kailey Gibbs

                                                Champion – Adalyn Haefling, Quinn Keller

                                                Res. Champion – Abigail Broster, Maxwell Xanders

                                                Blue – Abigail Broster, Mackenzie Hinton, Chloe Johnson,

                                                Chloe Johnson, Chloe Johnson, Quinn Keller, Henry Kemper,

                                                Heidi Meunier, Lillie Puckett, Molly Scherzer, Molly Scherzer,

                                                Amelia Scouten, Reaghan Webster, Mary Beth Zoglman

                                                Red – Emma Greene, Hadley Hale, Gabriella Keller, Cameron

                                                Schulte, Cameron Schulte, Cameron Schulte

 

Recycling -                           Grand Champion – Samantha Dilger

                                                Res. Grand Champion – Paul Kern

                                                Champion – Tanner Dilger, Jordan Scherzer

                                                Res. Champion – Gabe Jackson, Joey Konerding

                                                Blue – Elijah Broster, Abigail Broster, Wyatt Broster, Sophia Dilger,

                                                Keller Hanselman, Madelyn Harpenau, Brody Heichelbech, Julianne Jackson,

                                                Kasey Kaetzel, Chesi Kamuf, Hannah Puckett, Lillie Puckett,

                                                Kristen Schulte, Phoenix Spaetti, Presley Thomas

 

Scrapbook -                        Grand Champion – Malaia Miller

                                                Res. Grand Champion – Adelynn Ambs

                                                Champion – Hadley Hale

                                                Res. Champion – Hannah Baker

                                                Blue – Emma Greene, Molly Schulte, Gabriella Sherman

 

Sewing -                               Grand Champion – Allison Puckett

                                                Res. Grand Champion – Gwen Tempel

                                                Champion – Abigail Broster, Iyla Kress

                                                Res. Champion – Abigail Broster, Alexa Williams

                                                Blue – Grant Knepper

 

Shooting Sports -              Grand Champion – Hannah Baker

                                                Res. Grand Champion – Kailey Gibbs

                                                Champion – James Moser

                                                Red – Kaelyn Criss, Parker Harmon, Spencer Harmon

 

Small Engines -                  Grand Champion – Tanner Dilger

                                                Res. Grand Champion – Elliot Rahman

                                                Champion – Lelyn Haycox

 

Soil & Water Science -    Grand Champion – Elliot Rahman

 

Soybeans -                          Champion – Conner Wagner, Natalie Wagner

 

Spencer Co. Leadership - Grand Champion – Jenna Roos

 

Sports -                                 Red – Quinton Tempel

 

Table Tennis -                    Grand Champion – Hadley Leibering

                                                Res. Grand Champion – Xia Peters

                                                Champion – Julianne Jackson, Waylon Wampler

                                                Res. Champion – Samantha Dilger, Carlee Kempa, Elliot Rahman

                                                Blue – Brody Berg

 

Tractor Safety -                 Champion – Elijah Broster, Wyatt Broster

                                                Res. Champion – Jayden Greene

 

Veterinary Science -        Grand Champion – Marshall Snyder

                                                Res. Grand Champion – Amelia Scouten

                                                Res. Champion – Laney Gerlarden

                                                Blue – Rachel Held, Miah Rahman

 

Weather & Climate Science – Grand Champion – Caden Lutgring

 

Wildlife -                              Grand Champion – Laney Gerlarden

                                                Res. Grand Champion – Wyatt Tempel

                                                Res. Champion – Eleanor Heberer

                                                Blue – Ryleigh Johnson

 

Woodworking -                 Grand Champion – Luke Scherer

                                                Res. Grand Champion – Gabe Jackson

                                                Champion – Matthew Bradley, Carson Hoffman

                                                Res. Champion – Tyler Fromme, Kristin Schulte, Maxwell Xanders

                                                Blue – Kasen Brockman, Emmitt Gogel, Keller Hanselman,

                                                Pryce Hanselman, Henry Kemper, Zachariah Knepper, Elijah Knepper,

                                                Camden Kress, Aiden Payne, Evan Tempel, Wyatt Tempel, Owen Tempel,

                                                Quintin Tempel

 

Beef Poster -                      Champion – Malaia Miller

                                                Res. Champion – Jayden Greene

 

Beef Heifers -                     Grand Champion – Gabe Jackson

                                                Res. Grand Champion – Hadleigh Vogel

                                                Champion -  Brynna Funk, Jacob Hagedorn, Nate James, Andrew Lloyd,

                                                Kendall Raaf, Kendall Raaf

                                                Res. Champion – Kendra Hagedorn, Asher Holbrook, Julianne Jackson

                                                Blue – Brody Berg, Jace Duttlinger, Gabe Jackson, Nate James, Kendall

Lloyd, Anna Phillips, Grace Phillips, Elliot Rahman, Elliot Rahman, Jordan 

Scherzer, Boston Schulte, Cameron Schulte, Margaret Tempel,

 

Beef Steers -                       Grand Champion – Kendall Raaf

                                                Res. Grand Champion – Jace Duttlinger

                                                Champion – Dawson Begle

                                                Res. Champion – Andrew James, Andrew James

                                                Blue – Dawson Begle, Blake Duttlinger, Jay Gruber, Jacob Hagedorn, Hadley Leibering,

                                                Hadley Leibering, Andrew Lloyd, Brandon Luecke, Evan Luecke, Zander Luecke,

                                                Anna Phillips, Grace Phillips, Miah Rahman, Jordan Scherzer

 

Cat -                                       Grand Champion – Amelia Scouten

                                                Res. Grand Champion – Hadley Leibering

                                                Blue – James Moser, Abigail Wollenman

               

Dog Poster-                        Champion – Kyra Bell

                                                Red – Kyra Krutz

 

Dairy Goat -                        Champion – Anna Sermersheim

                                                Res. Champion – Jayden Greene, Carlee Kempa

                                                Blue – Carlee Kempa, Carlee Kempa, Anna Sermersheim

 

Meat Goat Wethers -      Grand Champion - Morgan Vogel

                                                Res. Grand Champion – Maci Bolen

                                                Champion – Benjamin Mangum, Kaylee Ambs

                                                Res. Champion – Samantha Dilger, Adelynn Ambs

                                                Blue – Sophia Dilger, Tanner Dilger, Delaney Harris, Emma Utz,

                                                CJ Gogel, Tyler Scherzer

 

Meat Goat Does -             Grand Champion – Maci Bolen

                                                Res. Grand Champion – Maci Bolen

                                                Champion – Adelyn Ambs, Miah Rahman

                                                Res. Champion – Kaylee Ambs, Benjamin Mangum

                                                Blue – Benjamin Mangum, Benjamin Mangum, Molly Scherzer,

                                                Sophia Dilger, Tanner Dilger, Delaney Harris, Emma Utz, Adelyn Ambs

                                                Brooklyn Crowder, Samantha Dilger, Miah Rahman

 

Pygmy Goat Wether        Grand Champion – Noah Funk

                                                Res. Grand Champion – Eli Funk

                                                Blue – Brody Grose

 

Pygmy Goat Kids -            Grand Champion – Anna Sermersheim

                                                Res. Champion – Levi Keller

                                                Blue – Gabriella Keller

 

Pygmy Goat Doe -            Grand Champion – Anna Sermersheim

                                                Res. Grand Champion – Cameron Schulte

                                                Champion – Noah Funk

                                                Res. Champion – Kalvin Grose

                                                Blue – Brynna Funk

 

Horse & Pony – Halter - Champion – Rachel Held

                                                Blue – Addison Aull, Abigail Broster, Elijah Broster, Wyatt Broster,

                                                Jade Ferguson, Lilly Gruber

 

Horse – Mare 6 & older-Champion – Natalie Henry

                                                Res. Champion – Aubrey Weisman

                                                Blue – Elijah Broster, Hadley Hale, Courtney Moffitt, Emmalee Rexing, Aubrey

                                                Weisman

 

Horse – Gelding 2-5 yrs- Champion – Lane Chapman

                                                Res. Champion – Adelynn Ambs

                                                Blue - Emmalee Rexing

 

Horse – Gelding 6 & older – Champion – Alexa Williams

                                                Res. Champion – Jaycee Boyd

                                                Blue – Kaylee Ambs, Addison Aull, Emmett Aull, Kori Boyd, Wyatt Broster,

                                                Aubree Erwin, Jade Ferguson, Gracie Gruber, Peyton Haywood, Ally Schipp,

                                                Gage Shulaw, Kaitlynn Shulaw, Graham Webster, Kyra Webster, Alexzander

                                                Weyerbacher

 

Horse Junior Showmanship gr. 3-7-

                                                Champion – Alexa Williams

                                                Res. Champion – Jaycee Boyd

                                                Blue – Addison Aull, Emmitt Aull, Kori Boyd, Jade Ferguson, Gracie Gruber,

                                                Lilly Gruber, Rachel Held, Courtney Moffitt, Gage Shulaw, Graham Webster,

                                                Aubrey Weisman

 

Horse Senior Showmanship gr. 8 & older –

                                                Champion – Lane Chapman

                                                Res. Champion – Abigail Broster

                                                Blue – Addelyn Ambs, Peyton Haywood, Emmalee Rexing, Caitlynn Schipp,

                                                Kyra Webster, Alexzander Weyerbacher

 

Grand Champion Gelding – Lane Champion

Res. Grand Champion Gelding – Alexa Williams

 

Grand Champion Mare – Natalie Henry

Res. Grand Champion Mare – Aubrey Weisman

 

Poultry -                               Grand Champion – Henry Kemper

                                                Res. Grand Champion – Quinn Keller

                                                Champion – Kailey Gibbs, Kalvin Grose, Elijah Knepper

                                                Res. Champion – Grant Knepper, Zachariah Knepper, Joseph Lasher

                                                Conner Wagner, Brooklyn Miller, Brody Grose, Natalie Wagner

                                                Blue – Eli Funk, Cora Lasher, Brett Gruber, Desiray Williams, Desiray                                                              Williams, Cy Keller, Cy Keller, Desiray Williams, Cora Lasher, Kailey Gibbs,                                                    Kailey Gibbs, Quinn Keller, Quinn Keller, Cora Lasher

 

Rabbit -                                Champion – Justin Foertsch, Desiray Williams

                                                Res. Champion – Kylie Foertsch, Desiray Williams, Courtney Moffitt

                                                Blue – Owen Foertsch, Kyla Krutz, Kalvin Grose, Desiray Williams,

                                                Desiray Williams, Courtney Moffitt, Brody Grose

               

Sheep Shetland -              Grand Champion – Noah Funk

                                                Res. Grand Champion – Eli Funk

                                                Champion – Wyatt Broster

                                                Res. Champion – Abigail Broster, Elijah Broster, Abigail Broster

                                                Blue – Brynna Funk, Elijah Broster, Brynna Funk, Eli Funk, Noah Funk

 

Sheep -                               Grand Champion – Miah Rahman

                                                Res. Grand Champion – Dalton Fetter

                                                Champion – Isabelle Hurm

                                                Res. Champion – Quinn Keller, Kyle Hildenbrand

                                                Blue – Kasey Kaetzel, Gabriella Keller, Melanie Fetter, Gwen Tempel, Wyatt                                                    Tempel

 

Sheep Market Lambs -   Grand Champion – Dalton Fetter

                                                Res. Grand Champion – Melanie Fetter

                                                Champion - Miah Rahman

                                                Blue – Kyler Hildenbrand, Kasey Kaetzel, Gwen Tempel

 

Sheep Wethers  -              Grand Champion – Brynna Funk

                                                Res. Grand Champion – Eli Funk

                                                Champion – Elijah Broster, Wyatt Broster

                                                Res. Champion – Abigail Broster

                                                Blue – Noah Funk, Wyatt Broster, Brynna Funk

 

Swine Barrows -                Grand Champion – Miah Rahman

                                                Res. Grand Champion – Molly Scherzer

                                                Champion – Madison Begle, Aubrey Holbrook, Katie Peters, Ross Tempel

                                                Res. Champion – Andrew Lloyd, Case Parker, Elliot Rahman, Cameron                                                            Schulte

                                                Blue – MacKenzie Begle, Kendal Lloyd, Xia Peters, Ethan Phillips,

                                                Amelia Schulte, Boston Schulte, Cameron Schulte

 

Swine Gilts -                       Grand Champion – Aubrey Holbrook

                                                Res. Grand Champion – Case Parker

                                                Champion – Amelia Schulte, Boston Schulte

                                                Res. Champion – Dawson Begle, Elliot Rahman, Miah Rahman, Cameron Schulte

                                                Blue – Mackenzie Begle, Kendall Lloyd, Ethan Phillips, Ross Tempel,

                                                Brody Grose, Kalvin Grose