Owen County

extension news notice

Purdue Extension: Expert Resources for COVID-19
Read More ››

2020 Fair Results - Exhibit Hall 2

October 16, 2020

Animal Science Posters

 

Grand Champion- Allison Staples (Poultry)

Reserve Grand Champion- Ethan Wright (Dog)

 

Cat Poster

Beginner Champion & State Fair-Hannah Bixler

Intermediate Champion-Ethan Macy

Advanced Champion & State Fair – Emily Wright

Honor-Wyatt Curtis     

Blue- Parker Curtis, Avery Amador, Allison Staples, John Paul Weddle

Red-  Megan Weddle

 

Dairy Poster

Intermediate Reserve Champion- Lilly Parrish

Blue- Andrea Wood

 

Dog Poster

Beginner Champion & State Fair- Ethan Wright

Intermediate Champion & State Fair- MiaRose Hess

Advanced Champion & State Fair -Emily Wright

Honors- Meilyn Hess

Blue- Emily Weddle, John Paul Weddle, Megan Weddle, Breanna Davis

Red- Rachel East

 

Goat Poster

Honor- Lilly Parrish

 

Horse Poster

Honor- MiaRose Hess, Lilly Parrish

Blue- Raegan Greene

Red- Ethan Macy, Heather Dutt

 

Llama Poster

Champion, State Fair & Honor-Lilly Parrish 

 

Poultry Poster

Intermediate Champion & State Fair- Lilly Parrish

Advanced Champion & State Fair- Allison Staples

 

Rabbit Poster

Advanced Champion & State Fair- Cody Morris

Blue- & Honor- Emily Wright

Red- Emily Weddle, John Paul Weddle, Megan Weddle

 

Swine Poster

Red- Charlotte Wood

 

 

Basic Crafts

 

Grand Champion- Mackenzie Michael

Reserve Grand Champion- Jenna Harris

 

Beginner Champion & Honor- Mackenzie Michael

Beginner Reserve Champion & Honor- Parker Curtis

 

Intermediate Champion, Honor & State Fair- Catie Harris

Intermediate Reserve Champion & Honor- Skylar Gifffel

 

Advanced Champion, Honor & State Fair- Jenna Harris

Advanced Reserve Champion- Grace Sluss

 

Blue & Honor- Meilyn Hess, Natasha Neibel, Alex Freeman, Mariska Hamilton, Rain Newman (2), Audri Roberts, MiaRose Hess, Kaylynn Stickels (2)

Red-  Emily Weddle, Charlotte Wood

 

 

Beekeeping 

 

Grand Champion- Mia Rose Hess

Reserve Grand Champion- Meilyn Hess

 

Level 2 Champion & State Fair- Mia Rose Hess

Level 2  Reserve Champion- Meilyn Hess

Blue- Maria Musgrave, Cody Musgrave

Red- Audri Roberts

 

 

 

Ceramics

 

Grand Champion- Zoey Harrell

Reserve Grand Champion-Megan Weddle

 

Beginner Champion- Zoey Harrell

Beginner Reserve Champion-Emily Weddle

 

Intermediate Champion- Rain Newman

 

Advanced Champion- Megan Weddle

Advanced Reserve Champion- Cody Morris

 

Blue- John Paul Weddle, Rebekah Cain

Red- Parker Newman, Sadie Priest

 

 

 

Child Development

 

Grand Champion- Breanna Davis

 

Level D Champion & State Fair- Breanna Davis

 

 

 

Collections

 

Grand Champion- Norah Beeman

 

Beginner Champion- Elliott Page

Beginner Reserve Champion- Braxton Michael

 

Intermediate Champion- Rain Newman

 

Advanced Champion- Norah Beeman

 

Blue- Ethan Wright,

Red- Logan May

 

 

Citizenship

 

Grand Champion- Cody Morris

Reserve Grand Champion- Elias Wood

 

Level 1 Champion- Elias Wood

Level 7 Champion- Cody Morris

 

 

Construction Crafts

 

Grand Champion-Parker Newman

Reserve Grand Champion-Caleb East

 

Beginner Champion-Parker Newman

Beginner Reserve Champion-Parker Curtis

 

Intermediate Champion-Caleb East

Intermediate Reserve Champion-John Paul Weddle

 

Blue & Honor- Landrin Wolford, Ethan Wright

Blue- Ethan Macy, Wyatt Curtis, Rowan Newman, Emily Weddle, Lilly Parrish, Rebekah Cain, Levi Keller

 

 

Creative Writing

 

Grand Champion- Allison Staples

Reserve Grand Champion- Avery Amador

 

Champion Intermediate Story- Caleb East

Reserve Champion Intermediate Story- Alyeska Ranard

 

Advanced Poem

Blue- Breanna Davis, Marjorie Abrell

 

Advanced Long Story

Champion- Allison Staples

Reserve Champion- Avery Amador

Blue-Ethan Macy, Heather Dutt (2)

 

 

Crops

 

Grand Champion-Payton Worland (corn)

Reserve Grand Champion- Nathaniel Worland (corn)

 

Corn

Champion- Payton Worland

Reserve Champion- Nathaniel Worland

Blue- Luke Strouse, Samantha Strouse

 

Soybeans

Champion- Vincent Rush

Blue-Anthony Rush, Kylee Minnick

Red- Luke Strouse, Samantha Strouse

 

Hay

Champion- Luke Strouse

Reserve Champion- Samantha Strouse

 

Wheat

Champion- Samantha Strouse

Reserve Champion-Luke Strouse

 

Alfalfa

Champion-Samantha Strouse

Reserve Champion- Luke Strouse

 

Oats

Champion- Samantha Strouse

Reserve Champion- Luke Strouse

 

Strawberries

Champion- Luke Strouse

 

 

 

Decorate My Life

 

Grand Champion - Breanna Davis

Reserve Grand Champion- Danielle Freeman

 

Beginner Champion—Mackenzie Michael

Beginner Reserve Champion – Parker Curtis

 

Intermediate Champion & State Fair-Meilyn Hess

Intermediate Reserve Champion -MiaRose Hess

 

Senior Champion and State Fair – Breanna Davis

Senior Reserve Champion – Daniele Freeman

 

Honor- Norah Beeman, Jenna Harris, Cody Morris, Klaudia Stahl, Mollie Wainscott

Blue-Anna East, Rowan Newman, Rebekah Cain

Red – Megan Weddle, Emily Weddle

                                

                                

Cake Decorating

 

Grand Champion – Klaudia Stahl

Reserve Grand Champion – Kayla May

 

Beginner Champion & State Fair– Mackenzie Michael

 

Intermediate Champion & State Fair -Kayla May

Intermediate Reserve Champion – Anna East

 

Advanced Champion and State Fair- Klaudia Stahl

 

Red – Isabella May

 

 

Cupcake Decorating

 

Grand Champion – Breanna Davis

Reserve Grand Champion – Andrea Wood

 

Beginner Champion – Mckenzie Michael

Beginner Reserve Champion – Wyatt Curtis

 

Intermediate Champion- Sabrina Freeman

 

Advanced Champion – Breanna Davis

Advanced Reserve Champion- Andrea Wood

 

Blue & Honor-  Klaudia Stahl

Blue- Parker Curtis,

Red- Alex Freeman, Natasha Neibel, Dane Stahl, Isabella May

 

 

Electric

 

Grand Champion- Shaydon Stickels

Reserve Grand Champion- Ethan Wright

 

Level 1 Champion & State Fair- Wyatt Curtis

 

Level 2 Champion & State Fair- William Ranard

 

 

Level 3 Champion & State Fair- Ethan Wright

 

Advanced Electronics Champion & State Fair- Shaydon Stickels

 

Blue- William Ranard, Wyatt Curtis, Emily Weddle,

 

 

Entomology

 

Grand Champion & State Fair – Lillie McIntosh

 

 

 

Fine Arts

 

Grand Champion & State Fair – Lillie Hamm

Reserve Grand Champion – Meilyn Hess

 

Beginner Champion & State Fair – Parker Curtis

                                                             

Intermediate Champion & State Fair – Meilyn Hess

Intermediate Reserve Champion –Meilyn Hess

 

Advanced Champion – Lillie Hamm

Advanced Reserve Champion – Samantha Strouse

 

Honor Award Winners – Meilyn Hess X2, Lillie Hamm (2), Alexys Ingram, Caleb Harris, Marjorie Abrell, Samantha Strouse

Blue Award Winners – Maknlee Bonds, Meilyn Hess (3) Alexys Ingram, Rain Newman, Lilly Parrish, Layla Hamm, Audri Roberts, Caleb Harris, Norah Beeman, Rebekah Cain,

Red- Emily Weddle, Rylee York, Kahner Welch, Megan Weddle, Christiane Davis

 

 

Floriculture

 

Grand Champion- Parker Curtis

Reserve Grand Champion- Brooke Ison

 

Level B-Champion & State Fair- Parker Curtis

 

Level C-Champion & State Fair- Brooke Ison

 

Level D-Champion & State Fair- Bre Davis

 

Blue- Elliott Page, Allison Staples

 

 

Forestry

 

Grand Champion – Haley Amador

Reserve Grand Champion – Allison Staples

 

Beginner Champion & State Fair – Haley Amador

Beginner Reserve Champion – Ethan Wright

 

Advanced Champion & State Fair – Allison Staples

 

Blue – Pierce Townsend, Liam Townsend

 

 

Garden

 

Grand Champion- Parker Curtis (Herb)

Reserve Grand Champion- William Ranard (Jalepeno Peppers)

 

 

 

Vegetables

 

Beginner Champion- William Ranard

Beginner Reserve Champion- William Ranard

 

Intermediate Champion Anthony Rush

 

Advanced Champion- Brooke Ison

Advanced Reserve Champion- Allison Staples

 

Honor- William Ranard, 5 Vincent Rush 2 William Ranard, Allison Staples,

Blue- Anthony Rush, Wyatt Curtis, Blake Ison

Red- Allison Staples 3 , Kylee Minnick 2, William Ranard 2, Marjorie Abrell

White- Lucas Abrell

 

Herbs

 

Honor- Allison Staples (3), Parker Curtis,

Blue- Marjorie Abrell, Allison Staples, Lucas Abrell

 

 

 

Genealogy

 

Grand Champion- Madesyn Bonds

Reserve Grand Champion- Ethan Wright

 

Level 2 Champion & State Fair- Madesyn Bonds

 

Level 3 Champion & State Fair- Ethan Wright

 

 

 

Geology

 

Grand Champion- John Paul Weddle

Reserve Grand Champion- Ethan Wright

 

Beginner Champion & State Fair- Ethan Wright

Beginner Reserve Champion & State Fair- Emily Weddle

 

Intermediate Champion & State Fair- John Paul Weddle

Intermediate Reserve Champion- Ethan Macy

 

 

 

Gift Wrapping

 

Grand Champion- Norah Beeman

Reserve Grand Champion- Meilynn Hess 

 

Level 1 Champion- Meilynn Hess

 

Level 2 Champion- Mackenzie Michael

 

Level 3 Champion-Hannah Bixler

Red- Addison Koontz

 

Level 4 Champion & Honor-Parker Curtis

Honor- MiaRose Hess

 

Level 5

Blue- Skylar Giffel

 

Level 6 Champion- Norah Beeman

Blue -Emily Wright, Hannah York

 

 

Gingerbread Houses

 

Grand Champion – Chase Jacobs

 

 

 Go Fishing

 

Grand Champion- Austin Jewell

Reserve Grand Champion-Joseph Jewell

 

Beginner Champion & Honor -Wyatt Clark

Beginner Reserve Champion – Emily Weddle

 

Intermediate Champion – Austin Jewell

Intermediate Reserve Champion – Joseph Jewell

 

Advanced Champion – Megan Weddle

 

Blue – Alex Freeman, Hannah Bixler, John Paul Weddle

 

 

Health

 

Grand Champion- William Ranard

Reserve Grand Champion- Emily Wright

 

Level A Champion & State Fair- William Ranard

Level A Reserve Champion- Ethan Wright

 

Level B Champion & State Fair- Caleb Bixler

Level B Reserve Champion- John Paul Weddle

 

Level C Champion & State Fair- Emily Wright

 

Blue- Emily Weddle, Haley Amador

 

 

Home Environment

 

Grand Champion- Emily Wright

Reserve Grand Champion- Breanna Davis

 

Advanced Champion & State Fair- Emily Wright

Advanced Reserve Champion- Breanna Davis

 

Red- Braxton Michael

 

 

Market Eggs

 

Champion – Elliot Page

Reserve Champion- Grace Sluss

 

Blue – Parker Newman

Red – Rowan Newman, Michael Cain

 

 

Models

 

Grand Champion- Avery Amador

Reserve Grand Champion- Haley Amador

 

Beginner Champion & State Fair- Haley Amador

 

Intermediate Champion-Paul Weddle

 

Advanced Champion & State Fair-Avery Amador (airplane)

Advanced Reserve Champion & State Fair- Avery Amador (tank)

 

Blue- Logan May, Ethan Macy, Emily Weddle,

Red- Michael Cain, Rebekah Cain

 

 

My Hobbies

 

Blue- Layla Hamm

 

 

Needle Craft

 

Grand Champion & State Fair- Danielle Freeman

Reserve Grand Champion- Chloe Harris

 

Beginner Champion—Emily Weddle

 

Intermediate Champion- Sabrina Freeman

Intermediate Reserve Champion- Anna East

 

Advanced Champion & State Fair- Danielle Freeman

Advanced Reserve Champion & State Fair- Chloe Harris

 

Honor- Danielle Freeman, Chloe Harris

Blue- Megan Weddle, Christiane Davis, Anna East, Sabrina Freeman, Danielle Freeman

Outdoor Photography

 

Grand Champion- Grace Wainscott (flowers)

Reserve Grand Champion-Meilynn Hess (Animal)

 

Scenery Champion -Meilynn Hess

Scenery Reserve Champion- Grace Wainscott

Honors- Anna East

Blue- Danielle Freeman, Caleb East, Alex Freeman,

 

Trip/Vacation Champion- Eliza Biltz

Trip/Vacation Reserve Champion- Kristi Arnold

Blue & Honor- Cody Morris, Emily Wright

Blue- Breanna Davis, Cale Nickless

 

Flowers Champion- Grace Wainscott

Flowers Reserve Champion-MiaRose Hess

Honors- Jacie Neese, Alyeska Ranard , Ethan Wright

Blue- Rowan Newman, Lilly Parrish

 

Animal Champion- Meilynn Hess

Blue- Sabrina Freeman

 

 

Photography

 

Grand Champion & State Fair- Marjorie Abrell (spider)

Res. Grand Champion & State Fair – Lilly Parrish (bee)

 

Level 1 Color Prints 

Champion & State Fair: Eliza Biltz

Blue- Rachel East 

 

Level 2 Color Salon Print 

Champion & State Fair: Lilly Parrish

Reserve Champion & State Fair: Alyeska Ranard

Blue & Honor: Meilynn Hess, Alyeska Ranard

Blue-MiaRose Hess, Alexys Ingram

 

Level 2 Color Prints

Champion & State Fair- Mia Rose Hess

Reserve Champion & State Fair- Skylar Giffel

Red- Rain Newman

 

Level 3 Color Prints

Champion & State Fair -Marjorie Abrell

Reserve Champion-Cody Morris

 

Level 3 Color Salon Print

Champion, Honor & State Fair: Marjorie Abrell

Reserve Champion & State Fair: Breanna Davis

Blue & Honor: Cody Morris

Blue: Jenna Harris, Norah Beeman, Kristi Arnold, Shaydon Stickels, Emily Wright, Grace Wainscott

 

Level 3 Black and White Salon Print

Champion & State Fair- Marjorie Abrell

Reserve Champion -Cody Morris

Blue & Honor: Grace Wainscott

Blue: Norah Beeman, Breanna Davis, Danielle Freeman, Jenna Harris

 

 

Rockets / Aerospace

 

Grand Champion- Haley Amador

Reserve Grand Champion- Cody Morris

 

Beginner Champion & State Fair- Haley Amador

Beginner Reserve Champion-Ethan Wright

 

Advanced Champion & State Fair-Cody Morris

 

Blue- Parker Newman, Dane Stahl,

Red- Ethan Wood, Brinden Smeltzer, Rain Newman, Michael Cain, John Paul Weddle, Levi Keller

White- Rebekah Cain, Grace Sluss

 

 

Scrapbooking

 

Grand Champion- Aubree Branigan

Reserve Grand Champion- Tori Hey

 

Beginner Champion- Parker Newman

 

Intermediate Champion- Rowan Newman

 

Advanced Champion- Aubree Branigan

Advanced Reserve Champion-Tori Hey

 

Red- Rebekah Cain

 

 

Shooting Sports

 

Grand Champion- Cody Morris

Reserve Grand Champion-Miley Knieriem

 

Beginner Champion & State Fair- William Ranard

Beginner Reserve Champion-Emily Weddle

 

Intermediate Champion & State Fair- Miley Knieriem

Intermediate Reserve Champion-John Paul Weddle

 

Advanced Champion & State Fair-Cody Morris

Advanced Reserve Champion- Avery Amador

 

Blue-Rebekah Cain

Red- Malachi James

 

 

Small Engines

 

Grand Champion- Keaton Hamilton

Reserve Grand Champion- Braddock Nickless

 

Beginner Champion & State Fair- Braddock Nickless

Advanced Champion & State Fair- Keaton Hamilton

 

 

Soil & Water

 

Grand Champion, State Fair-John Paul Weddle

 

 

 

Sports & Fitness

 

Grand Champion- Breanna Davis

Reserve Grand Champion- Cody Morris

 

Beginner Champion- Braxton Michael

 

Intermediate Champion- Jacie Neese

 

Advanced Champion- Bre Davis

Advanced Reserve Champion- Cody Morris

 

Blue- Drew Kristoff

 

 

Sport Posters

 

Grand Champion- Zane White

Reserve Grand Champion- Haley Amador

 

Beginner Champion-Haley Amador

Advanced Champion- Zane White

 

 

Sports Fishing

 

Grand Champion- Avery Amador

Reserve Grand Champion: Jenna Harris 

 

Level 1:  Champion and State Fair: Brody Koch

Level 1 Reserve Champion-Haley Amador

Blue- Vanessa Byerlein

Red-Parker Newman, Alex Freeman, Emily Weddle

 

Level 2 Champion & State Fair-John Paul Weddle

Level 2 Reserve Champion- Rain Newman

 

Level 3 Champion & State Fair- Avery Amador

Level 3 Reserve Champion-Jenna Harris

 

 

Veterinary Science

 

Grand Champion- Emily Wright

 

Intermediate Champion- Lilly Parrish

Intermediate Reserve Champion - Rain Newman

 

Advanced Champion & State Fair- Emily Wright

 

 

 

Weather

 

Grand Champion- Ethan Wright

Reserve Grand Champion- John Paul Weddle

 

Beginner Champion & State Fair-Ethan Wright

Beginner Reserve Champion- Emily Weddle

 

Intermediate Champion & State Fair-John Paul Weddle

 

 

 

Wildlife

 

Grand Champion:  Haley Amador

Reserve Grand Champion: Avery Amador

 

Beginner Champion & State Fair: Haley Amador

Beginner Reserve Champion: Emily Weddle

 

Intermediate Champion & State Fair: John Paul Weddle

Intermediate Reserve Champion- Rain Newman

 

Advanced Champion & State Fair: Avery Amador

 

 

Wool

 

Grand Champion -Kaylynn Nanny

Reserve Grand Champion- Cheyenne Fulk

 

Blue- Brayden Nanny

Recent Stories